GPS در ورزش فوتبال

ردیابی در فوتبال

فناوری GPS در ورزش فوتبال

شاید در نگاه اول استفاده از فناوری GPS در ورزش فوتبال بی معنی باشد . ما در این مطلب سعی داریم شما را با چگونگی ردیابی در فوتبال و مزایای آن آشنا کنیم . سیستم موقعیت یاب جهانی مدتی است که در ورزش حرفه ای ، هم در جلسات تمرینی و هم در حین مسابقه استفاده می شود. و از این طریق می توانند اطلاعاتی شامل سرعت دویدن، موقعیت آنها در زمین، ضربان قلب و سرعت کار بدنشان را بدست بیاورند .

۱۷ ژوئن، نیمار، یکی از بزرگترین فوتبالیست‌های جهان، به همراه هم‌تیمی‌های برزیلی‌اش به زمین چمن ورزشگاه روستوف آرنا روسیه می‌رود تا در اولین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ به مصاف سوئیس برود. هر بازیکن یک جلیقه فشرده سیاه رنگ با یک دستگاه ردیابی که در یک کیسه بین تیغه‌های شانه قرار دارد، می‌پوشد. این کامپیوتر کوچک سیاه رنگ که Apex نام دارد، ساخته شده توسط STATSports، دارای مجموعه ای از حسگرها است. اینها عبارتند از GPS برای ردیابی موقعیت، شتاب سنج برای اندازه گیری سرعت، ژیروسکوپ برای اندازه گیری جهت در سه بعد و مغناطیس سنج برای ثبت جهت حرکت. 

ردیابی در فوتبال

در ۲۰ سال گذشته استفاده از وسایل پوشیدنی GPS در ورزش رشد چشمگیری داشته است. Catapult Sports، یک شرکت فناوری ورزشی، اولین نمونه خود را در سال ۲۰۰۰ توسعه داد. آلن هان، یکی از دانشمندان درگیر در این پروژه، می‌گوید: «ما فکر می‌کردیم شگفت‌انگیز است که بتوانیم چنین اطلاعاتی را از چیزی بسیار کوچک به دست آوریم. “البته، با استانداردهای فعلی، بسیار بزرگ بود. ما مجبور شدیم آن را با نوارهای بانداژ الاستیک به ورزشکاران بچسبانیم.” امروزه منجنیق توسط بیش از ۱۰۰ تیم فوتبال در سراسر جهان، ۱۹ تیم فوتبال آمریکایی، ۱۸ فرنچایز بسکتبال، از جمله گلدن استیت وریرز، دنیای حاکم استفاده می شود.

این دستگاه‌های پوشیدنی و داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند کاربردهای متعددی دارند که یکی از مهم‌ترین آنها پیشگیری از صدمات است.

 اطلاعات بدست آمده توسط GPS که شامل سرعت و مسافت طی شده می باشد و این اطلاعات به مربی کمک می کند که آیا این بازیکن برای بازی بعدی مناسب می باشد و یا نیاز به استراحت دارد. هم چنین بازیکنی که با سرعت بیشتر از میانگین فصل قبل تمرین کند ، آسیب بیشتری می بیند.  افزایش شدت تمرین و بازی بدون ریکاوری کافی می تواند منجر به افزایش میزان آسیب شود.

رایج ترین اطلاعات که جمع آوری می شوند عبارتند از:

     کل مسافت طی شده

     میانگین سرعت دویدن

     مجموع مسافت دویدن (سرعت زیاد)

     مجموع مسافت دوی سرعت (دوی سرعت تمام)

     میانگین زمان شتاب

     میانگین زمان کاهش سرعت

     ضربان قلب (برای شناسایی میزان کار ورزشکار)

     موقعیت یابی در زمین

جهت خرید ردیاب مناسب با نوع مدل خودرو و موتور سیکلت خود و هم چنین میزان بودجه، کافیست با کارشناسان ما در بخش فروش شرکت مهان اسمارت در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند و یا ار فروشگاه ما دیدن فرمایید..

برای استفاده از همه امکانات سایت به کوکی ها مجوز دهید.