رله چیست و چگونه کار می کند؟

رله در ردیاب خودرو

  رله چیست و چگونه کار می کند؟

رله یک کلید برقی است. آنها معمولاً از یک آهنربای الکتریکی (کویل) برای عملکرد مکانیزم سوئیچینگ مکانیکی داخلی خود (تماس ها) استفاده می کنند. هنگامی که یک کنتاکت رله باز است، و زمانی که سیم‌پیچ فعال می‌شود، برق مدار را روشن می‌کند.

رله در ردیاب خودرو یک سوئیچ الکتریکی خودکار است که بر اساس القای الکترومغناطیسی کار می کند. معمولاً در مدار کنترل اتوماتیک استفاده می شود. در واقع از یک جریان کوچک برای کنترل “سوئیچ اتوماتیک” بزرگتر جریان استفاده می کند. بنابراین نقش تنظیم خودکار، حفاظت ایمنی و مدار تبدیل را در مدار ایفا می کند.

رله های الکترومغناطیسی در ردیاب خودرو به طور کلی از یک هسته، یک سیم پیچ، یک آرمیچر، یک فنر تماسی تشکیل شده اند، تا زمانی که ولتاژ خاصی به هر دو انتهای سیم پیچ اعمال شود، جریان خاصی در سیم پیچ جریان می یابد و در نتیجه یک اثر الکترومغناطیسی ایجاد می شود. و آرمیچر نیروی کششی فنر برگشتی را در برابر هسته آهنی تحت اثر جاذبه نیروی الکترومغناطیسی جذب می کند، در نتیجه آرمیچر را به حرکت در می آورد.

هنگامی که دستگاه‌های ردیاب جی‌پی‌اس متصل به سیم‌پیچ برای خودروها خاموش می‌شود، نیروی مکش الکترومغناطیسی نیز ناپدید می‌شود و آرمیچر در نیروی واکنش فنر به موقعیت اولیه بازمی‌گردد تا کنتاکت متحرک به کنتاکت استاتیک اصلی جذب شود.

چرا از رله استفاده کنیم؟

رله ها به مدار جریان کم اجازه می دهند تا یک یا چند مدار جریان بالاتر را کنترل کند.

 مزایای رله چیست؟

  1. کابل های نازک تر را می توان برای اتصال سوئیچ کنترل به رله استفاده کرد که در نتیجه باعث صرفه جویی در وزن، فضا و هزینه می شود.
  2. رله‌ها اجازه می‌دهند تا برق در کوتاه‌ترین فاصله به دستگاه منتقل شود و در نتیجه افت ولتاژ را کاهش می‌دهد.

چرا از رله در ماشین استفاده کنیم؟

استفاده از رله در خودرو مزایای متعددی دارد. اولاً استفاده از رله به این معنی است که مدار سوئیچینگ نیازی به کلید یا کابل با جریان بالا ندارد که هزینه و وزن را کاهش می دهد. ثانیاً، رله‌ها را می‌توان در هر نقطه از خودرو قرار داد تا انتقال نیرو را به لوازم جانبی الکتریکی که کنترل می‌کنید، ارائه دهد. رله ها برای کنترل بسیاری از مدارها در خودرو مانند چراغ های جلو، موتورهای الکتریکی، بخاری و غیره عالی هستند.

نحوه درک مشخصات الکتریکی یک رله

رله های پایه دارای رتبه بندی الکتریکی برای سیم پیچ و کنتاکت های کلید داخلی هستند. درجه بندی ولتاژ، سیم پیچ ولتاژ مورد نیاز برای عملکرد صحیح سیم پیچ است. مدار سوئیچینگ رله همچنین دارای درجه ولتاژ و آمپر است. رله ها اغلب دارای مشخصات الکتریکی ۲ سوئیچ هستند.

چرا از دستگاه های حفاظتی در رله استفاده می شود؟

رله ها می توانند یک ولتاژ بزرگ را هنگام خاموش شدن به دلیل قطع شدن سیم پیچ ایجاد کنند. گاهی اوقات مقاومت ها یا دیودها در سراسر سیم پیچ رله نصب می شوند تا این میخ ها را متوقف یا کاهش دهند. که به مدار کنترل برگشته و به اجزای حساس آسیب می رسانند.

مقاومت‌ها نسبت به دیودها بادوام‌تر هستند، اما در از بین بردن نوسانات ولتاژ چندان کارآمد نیستند. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه نوع حفاظتی مورد نیاز است، باید حساسیت اجزای مدار کنترل را ارزیابی کنید.

تفاوت بین رله های ۴ یا ۵ پین چیست؟

تفاوت بین رله ۴ و ۵ پین این است که از رله ۴ پین برای کنترل یک مدار استفاده می شود، در حالی که یک رله ۵ پین برق را بین دو مدار سوئیچ می کند.

رله ۴ پین

رله های ۴ پین از ۲ پین (۸۵ و ۸۶) برای کنترل سیم پیچ و ۲ پین (۳۰ و ۸۷) استفاده می کنند که برق را در یک مدار واحد سوئیچ می کنند. ۲ نوع رله ۴ پین موجود است. به طور معمول باز یا بسته است. هنگامی که سیم پیچ فعال می شود، یک رله معمولی باز، برق مدار را روشن می کند. هنگامی که سیم پیچ فعال می شود، یک رله به طور معمول بسته، برق مدار را خاموش می کند.

رله ۵ پین

رله های ۵ پین ۲ پایه (۸۵ و ۸۶) را برای کنترل سیم پیچ و ۳ پایه (۳۰، ۸۷ و ۸۷A) ارائه می دهند که برق را بین دو مدار سوئیچ می کند. آنها دارای هر دو پایه اتصال به طور معمول باز و بسته هستند. هنگامی که سیم پیچ فعال می شود، برق از پایه بسته معمولی به پایه باز معمولی تغییر می کند.

برای خرید حضوری به دفتر مهان اسمارت مراجعه کنید ، همچنان می توانید از با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

برای استفاده از همه امکانات سایت به کوکی ها مجوز دهید.