ردیاب یا ایموبلایزر، کدام یک از امنیت بیش تری برخوردارند؟

ایموبلایزر

ردیاب یا ایموبلایزر ، کدام یک از امنیت بیش تری برخوردارند؟

ردیاب یا ایموبلایزر کدام ضد سرقت هستند. با پیشرفت تکنولوژی بخصوص در حوزه سیستم های امنیتی و ضد سرقت خودرو، محصولات متنوع با قابلیت های متفاوت به بازار عرضه شده. در واقع در این سیستم ها تنها بحث امنیتی مطرح نیست بلکه قابلیت ها و ویژگی هایی است که تعدادی از این سیستم ها دارا هستند .

 به طور مثال علاوه بر موضوع ضد سرقتی ، قابلیت های دیگری نیز مطرح می شود به طور مثال استفاده از ردیاب ها فقط منوط به خودروی شخصی نمی شود بلکه بسیاری از شرکت ها که در صنایع مختلف فعالیت می کنند از مزایای بسیار زیادی از ردیاب های GPS برخوردار هستند . علاوه بر ردیابی از محموله ها، نظارت بر عملکرد کارکنان و رانندگان و همچنین تامین امنیت آنها را فراهم می کند. این تجهیزات بعنوان یک دارایی ارزشمند برای بسیاری از سازمان ها بحساب می آیند. که به آنها اجازه میدهد با خیال راحت کار کنند .

در این مقاله ما قصد داریم به طور کلی دو مورد از این سیستم های امنیتی و ضد سرقت را به شما معرفی کنیم.

نخست ردیاب خودرو و دیگری سیستم ایموبلایزر یا همان سوئیچ ضد سرقت

ردیاب خودرو مهان اسمارت : ردیابی خودرو چیست ؟

سیستم های ردیابی خودرو دارای اشکال و اندازه های مختلف هستند. همه این نوع ردیاب ها چه پرتابل و چه داخلی. می توانند دیتاهای موقعیت مکان و زمان خودرو را در فواصل مختلف به صورت گزارشات لحظه ای ارائه نمایند. در واقع این مورد به عواملی همچون موقعیت و سرعت خودرو تا مصرف سوخت و رفتار راننده بستگی دارد.

اکثر سیستم های ردیابی خودرو از فناوری GPS ماهواره ای برای تعیین موقعیت مکانی وسیله نقلیه استفاده می کنند. سیستم های ردیابی آنلاین و افلاین وجود دارد.

سیستم های آنلاین: اطلاعات دریافتی را بلافاصله به سرور منتقل می کنند. مدیران ناوگان می توانند از طریق بستر اینترنت به آن دسترسی پیدا کنند.

سیستم های افلاین: دیتاهای خودرو را جمع آوری  و در زمان مورد نیاز به سرور منتقل می شوند. اغلب از این اطلاعات برای تجزیه و تحلیل کارآیی طولانی مدت و پشتیبان گیری از دیتاها بهره می گیرند.

نرم افزار مدیریت ناوگان 

نرم افزار مدیریت ناوگان مربوط به دستگاه های ردیابی GPS به شما امکان دسترسی به تمام داده های منتقل شده توسط ردیاب ها را می دهد . این به شما امکان می دهد خودرو را در زمان واقعی ببینید ، شرایط ترافیک را درک کرده و در مورد هرگونه مشکل به روز رسانی و هشدار دریافت کنید .

داده های این چنینی، به شما در کاهش زمان تحویل ، برنامه ریزی مسیرهای مقرون به صرفه تر و صرفه جویی در هزینه های کسب و کار کمک می کند.

 شما می توانید استفاده از دیتاهای ارسالی روندهای ناوگان خود را مشخص نمایید. که این در برنامه ریزی دراز مدت بسیار سودمند است.

مدیرانی که در صنعت حمل و نقل مشغول هستند. حتی رانندگان مسیرهای دور، از این فناوری برای به حداکثر رساندن کارایی، صرفه جویی در زمان تحویل و هزینه سوخت می توانند استفاده کنند.

مشاغل خدمات محور مانند شرکت های تاکسی و پیک ها می توانند از قابلیت ها و ویژگی هایی که ردیابی وسیله نقلیه می تواند ارائه دهد بسیار سود ببرند . این فناوری امکان ارسال کارآمدتر و ارتباطات بهتر با خدمات مشتری را فراهم می کند .

اجزای معمول سیستم ردیابی خودرو عبارتند از :

  • ردیاب های GPS داخل خودرو (داخل خودرو نصب شده و از باتری خودرو تغذیه می کند)
  • ردیاب های مخفی GPS (در زیر شاسی پنهان شده است ، در برابر دستکاری مقاوم است و می تواند از راه دور فعال شود)

سیستم ایموبلایزر یا بی حرکت کننده موتور چیست ؟

ایموبلایزرها به عنوان یک سیستم ضد سرقت که به طور پیچیده ای در ECT موتور تعبیه شده است ، در غیاب کلیدهای معتبر و مجاز خودرو از شروع به کار آن جلوگیری می کند . یک ایموبلایزر از یک کلید دیجیتال استفاده می کند که اغلب به کلید هوشمند معروفند.

این کلیدها دارای یک تراشه فرستنده در درون خود هستند که کد امنیت الکترونیکی را ذخیره می کند که مانند رمز عبور خودرو قابل درک است. سیستم ایموبلایزر کد امنیتی روی تراشه هوشمند خود را کد روی ECU خودرو مطابقت میدهد. هنگامی که این تطبیق کامل شد، یک استارت کننده موتور ، سیستم سوخت و مدار احتراق را فعال کرد .

زمانی که راننده این کلید دیجیتالی را در سوئیچ جرقه زنی قرار می دهد یا کلید هوشمند را در داخل خودرو می برد ، کلید کد الکترونیکی را به سیستم مدیریت موتور خودرو منتقل می کند . موتور فقط در صورتی می تواند روشن شود که کد موجود در تراشه فرستنده داخل کلید یا کلید هوشمند با کد موجود در ثابت کننده موتور مطابقت داشته باشد .

موتور ایموبیلایزر چیست ؟

 یک سیستم ضد سرقت پیشرفته است و هنگامی که کلید خود را در سوئیچ جرقه زنی قرار می دهید یا از یک کلید هوشمند استفاده می کنید ، کلید یک کد الکترونیکی را به خودرو منتقل می کند . موتور فقط در صورتی روشن می شود که کد موجود در تراشه فرستنده داخل کلید یا کلید Smart fob با کد ایموبلایزر خودرو مطابقت داشته باشد. بنابراین چون تراشه فرستنده در کلید(Smart Key fob) قراردارد. تعویض آن هزینه بر است.

نحوه عملکرد موتور ایموبیلایزر :

یک سیستم الکترونیکی پیشرفته که موتور ایموبیلایزر در جدیدترین خودروها از تغییر کدهای امنیتی استفاده می کند . این سیستم شامل اتومبیل های BMW است که دارای امنیت دو طبقه است. یک کد شخصی دائمی و یک کد دوم در حال تغییر است.  هر بار که کلید موتور را روشن می کند، سیستم کد دوم را تغییر داده و آن را در کلید ذخیره می کند. هر زمان که راننده استارت زنی را روشن می کند، ایموبیلایزر ابتدا کد شخصی را می خواند . سپس ، کد دوم را درخواست می کند .

در صورت مطابقت هردو این کدها، ایموبیلایزر سیگنال رمزگذاری شده دیگری را به سیستم مدیریت موتور ارسال می کند و قفل موتور باز می شود.  بدون این ، موتور روشن نمی شود . در غیاب کد امنیتی دوم ، باز هم موتور روشن نمی شود حتی اگر شخصی بخواهد مدار جرقه زنی را کوتاه کند . بنابراین ، از سرقت خودرو جلوگیری می کند .

با توجه به اینکه تراشه فرستنده در کلید (Smart Key fob) تعبیه شده است، کسی نمی تواند آن را کپی کند. اگر کلید (کلید هوشمند) گم شود فقط نمایندگی های مجاز امکان غیر فعال کردن ان را دارند.

آنها می توانند پس از تأیید اعتبارنامه مشتری ، کلید جدیدی از سازنده تهیه کنند .

حال با کلیه این تعاریف ، دریافتیم که ردیاب ها و ایموبلایزر ها به نوعی جز سیستم ضد سرقت و امنیتی به حساب می آیند اما در مقایسه با قابلیت ها و ویژگی هایی که ردیاب ها دارند ایموبلایزرها نمی توانند رقابت کنند و تنها به نوعی می تواند مکمل ردیاب باشد و استفاده آن به تنهایی کاربرد چندانی ندارد .

جهت خرید ردیاب مناسب با نوع مدل خودرو و موتور سیکلت خود و هم چنین میزان بودجه، کافیست با کارشناسان ما در بخش فروش شرکت مهان اسمارت در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند و یا ار فروشگاه ما دیدن فرمایید.

برای استفاده از همه امکانات سایت به کوکی ها مجوز دهید.