تفاوت GPS با GPRS در چیست؟

تفاوت GPS و GPRS

تفاوت کلی GPS و GPRS در چیست:

GPS (جی پی اس) مخفف Global Positioning Systems به معنای سیستم موقعیت یاب جهانی ست،در حالی که GPRS (جی پی آر اس) مخفف General Packet Radio Service به معنای خدمات رادیویی بسته های اطلاعاتی ست.

به طور خلاصه میتوان گفت GPS یک سیستم و دستگاه موقعیت یابی است و موقعیت مکانی شما به صورت دقیق روی زمین از طریق GPS مشخص میشود، اما GPRS سرویس اطلاعاتی است که در گوشی موبایل به کار میرود و برای استفاده کاربران از اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد مانند اپلیکیشن هایی مثل اینستاگرام یا سرچ در گوگل و …

GPS چه کاربردی دارد؟

 • کاربردهای نظامی و کنترل و ردیابی هواپیماها، زیردریایی ‌ها، بمب افکن ‌ها و سایر ابزارهای نظامی
 • ردیابی و پیدا کردن موقعیت مکانی افراد مختلف روی نقشه به خصوص برای ردیابی کودک و سالمندان
 • ردیابی مجرمین و سارقین و پیدا کردن موقعیت مکانی آن ‌ها
 • استفاده در زمینه ‌های دریایی و کمک به ماهیگیران، قایق‌ های تجاری و دریانوردان حرفه‌ ای
 • کاربرد در سازمان ‌ها و شرکت ‌هایی که نیاز به ردیابی وسایل نقلیه سازمانی دارند
 • قابل استفاده در حوزه نقشه ‌برداری
 • امکان استفاده در عملیات جستجو و نجات

 GPRS چه کاربردی دارد؟

 •   فراهم کردن امکان دسترسی به اینترنت
 •   دریافت و ارسال پیام های متنی (چت میان کاربران)
 •  امکان دریافت و ارسال ایمیل
 •   قابلیت دریافت و ارسال پیام‌های چندرسانه‌ای (MMS)

تفاوت کلی GPS و GPRS در چیست؟

GPS توسط ماهواره هایی که دور زمین می چرخند ارتباط برقرار می کند، در صورتی که برج های موجود روی زمین، ارتباط GPRS را تکمیل می کند. همچنین محدودیت های استفاده از GPRS بیشتر است اما درمورد استفاده از GPS می توان ادعا کرد که هرکجا رنگ آسمان پیدا باشد می توانید از GPS استفاده کنید.

در کل می توان این طور گفت که تفاوت GPS و GPRS در این است که، GPS سیستم ناوبری مبتنی بر ماهواره است. از طرف دیگر ، GPRS برای اعطای خدمات اطلاعاتی مبتنی بر تلفن همراه كار می كند. تفاوت دیگری که میان GPS و GPRS وجود دارد، تاسیسات مورد نیاز برای عملکرد صحیح است. یک جی پی اس برای شروع به کار حداقل به 3 ایستگاه ماهواره و زمینی نیاز دارد. در صورتی که برای شروع  به کار جی پی ار اس تنها یک ایستگاه زمینی مورد نیاز است.

ردیاب خودرو از جمله سایر فناوری‌هایی است که از تلفیق GPS و GPRS به وجود آمده است:

در نسخه‌های ابتدایی این فناوری، تنها می‌توانستید از آن برای مکان‌یابی از خودرو استفاده کنید. پس از مدتی، با تلفیق فناوری GPS و GPRS امکان مسیریابی نیز به امکانات آن اضافه شد. با گذشت زمان، داشمندان همواره چیز جدیدی برای اضافه کردن به آن داشته‌اند.

ردیاب خودرو در این روزها دیگر تنها به ردیابی بسنده نمی‌کند. این فناوری تبدیل به یک سرویس تعاملی شده است که از جنبه‌های مختلفی از خودروی شما محافظت می‌کند.

برخی از قابلیت ها این است که به صاحب خودرو یادآوری میکند که وقت تمدید بیمه آن فرا رسیده است یا زمان تعویض روغن خودرو و سرویس های دوره ای نزدیک است.

اگر تصمیم به خرید بهترین ردیاب برای خودرو و یا موتور سیکلت خود هستید کارشناسان فروش ما در مهان اسمارت شما را راهنمایی می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره تماس های 9-88920038-021 تماس بگیرید.

برای استفاده از همه امکانات سایت به کوکی ها مجوز دهید.