بلاک‌چین

بلاک‌چین

امروزه بیت‌کوین تکنولوژی‌ای پر رونقی است، در حالیکه بلاک‌چین در حال تکامل است.

بیت‌کوین همیشه نقطه مرجع برای تکنولوژی بلاک‌چین است. زیرا اولین و قطعا گسترده ترین کاربردهای این تکنولوژی است. اما بلاک‌چین چیزی بیشتر از بیت‌کوین است و پتانسیل  تکامل و توسعه در امورمالی، املاک داری، خرده فروشی و تعداد بیشماری از دیگر صنایع را دارد.

اصطلاح بلاک‌چین اندکی رمزگونه است. اما مفهوم آن آنقدر سخت نیست که غیرقابل فهم باشد. ابزار بلاک‌چین برای نگهداری سوابق معاملات جهانی رمزگذاری شده. یک دفتر حسابداری عمومی درست می‌کند. برای جلوگیری از دستکاری و اطمینان از اعتبار و صحت اطلاعات، شرح معاملات به صورت مستند نگهداری می‌شوند. و در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

کاربردهای اولیه بلاک‌چین

  • به عنوان یک چهارچوب برای تجارت و معاملات ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد. اما این تکنولوژی را می‌توان در صنایع مختلف متعددی استفاده کرد. خودمختاری پایگاه داده‌ها کاربران را قادر می‌سازد تا با اعتبار بخشیدن به داده‌های خود و جلوگیری از سرقت، آنها را در دسترس عموم قرار دهند.
  • ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می‌توانند با استفاده از ویژگی‌های رمزگذاری خود، از محرمانه بودن پرداخت‌ها، قردادها و ارتباطات اطمینان حاصل کنند. همچنین می‌توانند با کمک اینترنت اشیاء دستگاه‌های الکترونیکی پزشکی را بدون مداخله انسان بهم وصل کنند.
  • اخذ رای: بیشتر یک برنامه نظری و تئوری به نظر می‌آید. اما بلاک‌چین می‌تواند. علاوه بر شمردن آراء، منبع و تاریخ و زمان رای‌ها را هم مشخص کند.
  • بنگاه‌های املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری می‌توانند. از این تکنولوژی برای نظارت و ثبت معاملات، شناسایی روند و رمزگذاری اطلاعات حساس استفاده کنند.
  • برنامه‌های کاربردی آن همچنین می‌توانند در صنایعی مانند مدیریت زنجیره تامین، مدیریت قرارداد، ذخیره‌سازی ابری و پردازش پرداخت، ظاهر شوند.
  • از نظر امنیت، بلاک‌چین و سرفصل (لجر) عمومی آن به عنوان یک راه حل بالقوه برای پردازش دیتاها، نرم افزار حفاظت از پایگاه‌های داده، ابزارهای مالی و نرم‌افزار مدیریت زنجیره تامین به حساب می‌آید. بلاک‌چین با تقسیم بندی و عدم متمرکزسازی، به معاملات شفافیت بیشتری می‌دهد و به حفظ تاریخچه شبکه‌های بزرگ بهبود می‌دهد.
  • مرجع لجر، کار را برای کلاهبرداری در معاملات بدون اینکه کسی متوجه شود بسیار مشکل می‌کند. این سر فصل همچنین می‌تواند چهارچوبی امن و مقیاس پذیر برای حفاظت از پایگاه‌های داده اینترنت اشیاء استفاده شود.
  • یک سر فصل غیرمتمرکز برای همه داده‌ها می‌تواند هر خطایی را در زیرساخت‌های دیجیتال حذف کند و یکپارچگی سیستم های اینترنت اشیا را بهبود بخشد.

پیشگامان فناوری بلاک‌چین

بسیاری از کارشناسان، بیت‌کوین را اولین کاربرد تکنولوژی بلاک‌چین در نظر می‌گیرند. Satoshi Nakamoto اولین بیت‌کوین ها را در سال ۲۰۰۹ استخراج کرد که سود و سرمایه آن بلافاصله ادامه یافت. از صفر، سرمایه بیت‌کوین به ۲۰۰۰۰ دلار رسید.

دیگر ارزهای دیجیتال مثل لیت‌کوین و اترام هم با پیدایش معجزه آسای بیت‌کوین رشد چشمگیری پیدا کردند. اما پیشگامان در بازار بلاک‌چین بیشتر مایل به استفاده از ارزهای دیجیتال خود هستند.

سال ۲۰۱۷، شاهد تعداد زیادی از سرمایه‌گذاری با ریسک‌پذیری بالا در تکنولوژی بلاک‌چین بود. R3 فناوری ارائه دهنده خدمات مالی با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در سال ۲۰۱۷ به ۱۰۶ میلیون دلار دست یافت.

Corda  یکی از ابزار مهم آن است، یک ابزار معاملاتی کاربردی برای شرکت‌هایی که به منظور ساده‌سازی نگهداری تاریخچه‌ها و عملکردهای خاص استفاده می‌شود. این شرکت اعلام کرده است که در این پلتفرم corda می‌تواند. برای توسعه راه حل های مدیریت مالی شرکت استفاده شود.

موسسه های خدمات مالی و شرکت‌های بانکی فراوانی مثل : Citigroup, JP Morgan, Visa and Capital One به جرگه استفاده کنندگان از فناوری بیت‌کوین پیوسته‌اند. در ماه اکتبر، JP Morgan  یک شبکه پرداختی بلاک‌چین به نام Quorum  معرفی کرد.

بر خلاف مدیر عاملش که رونق بلاک‌چین را به عنوان یک حباب محکوم کرده بود. در ماه نوامبر، ویزا سیستم پرداخت B2B را که توسط بلاک‌چین طراحی شده بود اعلام کرد.

سال گذشته Capital One با شرکت‌های بلاک‌چین همکاری کرد تا تعدادی از ادعاهای و توانایی‌های تجزیه و تحلیل برای صنعت بهداشت و درمان را پایش و آزمایش کند. در ماه مه، Citigroup با NASDAQ همکاری کرد و یک راه حل پرداخت یکپارچه را با تکنولوژی بلاک‌چین اعلام کرد.

“مایکل کوربت، مدیر عامل شرکت Citigroup Inc. به بلومبرگ در ماه نوامبر گفت:” من فکر نمی‌کنم که دولت‌ها قصد داشته باشند که اجازه دهند دیگران به راحتی وارد و به طور بالقوه مانع توانایی‌هایشان در زمینه داده‌ها، جمع‌آوری مالیات، پول‌شویی و اطمینان مشتری شوند. این امکان وجود دارد که ما شاهد این باشیم که دولت ها نه ارز دیجیتال که فکر می‌کنم نام نامناسبی برای آن باشد- اما پول دیجیتال را معرفی کنند.”

شرکت‌هایی که ابزارهای کیف پول را برای ذخیره سازی، مدیریت و تجارت ارز دیجیتال ارائه می‌دهند. به سرمایه قابل توجهی دست یافته‌اند. شرکتی به نام بلاک‌چین که امروزه بیشترین استفاده از کیف پول رمزنگاری را دارد  در سال ۲۰۱۷ چهل میلیون دلار سرمایه دریافت کرده است.

شرکت‌های مشابه مانند آبراه و کلدالار به ترتیب در ماه اکتبر ۲۰۱۷ مبلغ ۱۶ میلیون دلار و در دسامبر ۲۰۱۷ مبلغ ۱۰ میلیون دلار افزایش سرمایه داشتند. همانطور که معاملات ارز دیجیتالی محبوب‌تر می‌شوند، افراد و شرکت ها به مکان هایی نیاز دارند تا دارایی های دیجیتال خود را ذخیره کنند.

تکنولوژی بلاک‌چین، امنیت سایبری صنعت را به چندین روش تحت تاثیر قرار داده است. HYPR با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین به غیر متمرکزسازی داده‌های دارای اعتبار و بیومتریک برای سهولت در سنجش اعتبار مبتنی بر ریسک می‌پردازد.

این رقم در سال جاری ۱۰ میلیون دلار برای این پلتفرم به ارمغان آورده است. که احتمالا برخلاف بسیاری از solution های RBA در بازار است. NuCypher یکی دیگر از شرکت‌های امنیتی بلاک چین است. که در سال ۲۰۱۷ به ۴٫۳ میلیون دلار رسیده است. تکنولوژی آن از سیستم‌های بلاک‌چین برای رمزگذاری مجدد پروکسی‌ها استفاده می‌کند.

این همچنین یک پلت فرم کنترل دسترسی است که از رمزنگاری های کلید عمومی استفاده می کند. تا ایمنی انتقال داده‌ها و اجرای الزامات دسترسی را بیشتر و قوی تر کند.

Guardtime در حدود سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است. اما با تکنولوژی امنیت محور بلاک‌چین تفاوت اندکی می‌کند. این شرکت استونیایی، یک پلتفرم بلاک‌چین را بر مبنای مبادلات امن اطلاعات فراهم کرده است. این شرکت یک زیرساخت بدون کلید (بدون رمزگذاری) را فراهم آورده است. که بر خلاف محصولات دارای کلیدهای عمومی می‌باشد. اما این اجازه را می‌دهد تا انتقال اطلاعات به صورت نامتقارن برای بهبود امنیت و مدیریت متمرکز رمزگذاری شود. در حال حاضر این برنامه برای محافظت ۱ میلیون پرونده سلامت استونی استفاده می‌شود.

بلاکچین

آینده بلاک‌چین در تجارت

معامله و سرمایه گذاری ارز دیجیتالی از بدیهی ترین اقدامات در آینده است. ارزش Bitcoin، ethereum و litecoin به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت. اما شرکت‌های دیگری مانند Ripple، ارز دیجیتال را به طور خاص برای بخش‌های مالی جهانی توسعه داده‌اند. خود Ripple (RPX) بسیار متمرکزتر از Bitcoin (BTC, XBT) است. اما به لحاظ نظری می‌تواند به راحتی در ساختار فعلی اکثر صنایع مالی به کار گرفته شود. که سریعتر است و به بانک‌ها و ارائه دهندگان خدمات مالی وصل می‌شود. که دسترسی، امنیت و دقت تراکنش‌های مبتنی بر بلاک‌چین را افزایش می‌دهد.

از لحاظ کاربرد بلاک چین، مدیریت پایگاه داده و سیستم های ذخیره سازی اطلاعات، شاهد هجوم زیادی از سیستم‌های امنیتی بلاک‌چین خواهند بود.

ابزارهایی مانند BigChainDB پایگاه داده‌های مبتنی بر بلاک‌چین مقیاس پذیر برای برنامه‌های کاربردی و پردازش داده‌های بزرگ را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌آورند. پایگاه داده NoSQL می‌تواند. به عنوان ابزار پایگاه داده‌های توزیع نشده غیر بلاک‌چین مورد استفاده قرار گیرد. اما ذخیره سازی دارایی‌های بیشتر، دسترسی غیرمتمرکز و غیر قابل تغییر بودن را به سادگی فراهم می‌کند.

راهکارهای fintech مبتنی بر بلاک‌چین به دلیل افزایش امنیت آن، راه خود را ادامه خواهد داد.

برنامه‌های کاربردی ابر، شاهد هویت جدید و سلوشن های دسترسی خواهند بود. Storj محصولی جالب است. که می‌تواند در آینده شاهد رشد باشد که یک پلتفرم ذخیره سازی ابری بر اساس تکنولوژی بلاک‌چین است و دارای رمزگذاری جامعی می‌باشد که سرعت آن با تکنولوژی همتا افزایش پیدا کرده و از دسترسی بالایی برخوردار است.

این شرکت در سال گذشته ۳۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و می‌تواند یک نقش تاثیر گذاری در زمینه ذخیره‌سازی ابر و بازارهای امنیتی ابر داشته باشد. fintech مبتنی بر بلاک‌چین به دلیل امنیت بالای خود راه خود را ادامه خواهد داد.

شرکت ها هم همچنین به تولید تکنولوژی امن معاملات ادامه می‌دهند. مسترکارت در حال حاضر لجر توزیعارائه می دهد. و رابیکس از شرکت Deloitte  چند سالی است که در بازار بوده است. بعد از فاجه Equifax و اتفاقی که برای امنیت اطلاعات و یکپارچگی شرکت‌ها افتاد، شرکت ها به عنوان یک اقدام احتیاطی در بلاک‌چین سرمایه گذاری می‌کنند.

شرکت‌هایی همچون Riot  بلاک‌چین، اولین شرکت بلاک‌چین لیست شده در NASDAQ است. که همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. این شرکت در تکنولوژی کاربردی بلاک‌چین و ارز دیجیتال سرمایه گذاری می‌کند.

نمونه کارها آن شامل یک ابزار حسابداری ارز دیجیتال به نام Verady، یک مبادله ارز دیجیتال به نام Coinsquare و یک سرویس سپرده گذاری مبتنی بر بلاک‌چین به نام Tesspay است. عرضه اولیه عمومی این شرکت در ماه اکتبر بود. سهام آن که ۸٫۷۴ دلار ثبت شده بود تا ۳۸٫۵۰ دلار افزایش یافته که از تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۸ به ۲۳٫۶۹ دلار رسیده است. سرمایه شرکت Riot Blockchain در بازار به بیش از ۲۶۰ میلیون دلار رسید. سرمایه‌گذاران ممکن است شرکت های مشابه و پر منفعتی را هم بیابند.

اینترنت اشیا یکی دیگر از تکنولوژی‌هایی است که پا به قلمروی بلاک‌چین گذاشته است. هر دوی این تکنولوژی های پیشرفته و در حال ظهور می‌توانند از یکدیگر بهره‌مند شوند. مدل غیرمتمرکز مناسب برای تسهیل ارتباطات بین نقطه‌های چندگانه است. ابزار مدرن بلاک‌چین به اندازه کافی برای بارگیری اندازه‌ها و مقیاسهای سازمانی قابل توسعه است.

پلتفرم اینترنت اشیاء آی بی ام واتسون در حال حاضر ابزارهایی برای ادغام فناوری بلاک‌چین به برنامه‌های اینترنت اشیاء دارد. SAP Leonardo شامل برخی از قابلیت‌های اولیه بلاک‌چین است. با سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ در اینترنت اشیاء آنها همزمان شروع به سرمایه‌گذاری در بلاک‌چین هم می‌کنند. حتی اگر در حال حاضر آن را انجام نداده باشند.

منبع : blog.g2crowd.com

 

جهت خرید ردیاب مناسب با نوع مدل خودرو و موتور سیکلت خود و هم چنین میزان بودجه، کافیست با کارشناسان ما در بخش فروش شرکت مهان اسمارت در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند و یا ار فروشگاه ما دیدن فرمایید.

برای استفاده از همه امکانات سایت به کوکی ها مجوز دهید.