آیا استفاده از ردیاب شنود دار غیر قانونی است؟

ردیاب شنود دار

آیا استفاده از ردیاب شنود دار غیر قانونی است؟

در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی شرکت مهان اسمارت تهیه شده به این موضوع میپردازیم که آیا استفاده از ردیاب شنود دار غیر قانونی است یا خیر؟!

شنود یا استراق سمع که در زبان فارسی هم معنی با فال گوش ایستادن نیز هست. 

در قانون جزا شنود به صورت مخفیانه امری کاملا غیر قانونی است. چرا که بدون اطلاع شخص کلیه کارهای او مورد کنترل قرار می گیرد.

نکته‌ی مهم و غیرقابل انکاری که در این زمینه باید بدانید این است که قانون؛ توجه و اهمیت خاصی برای حریم شخصی افراد قائل است.

به عنوان مثال: نصب میکروفن یا دستکاری کردن تلفن همراه که بخشی از حریم خصوصی افراد می باشد. که به منظور شنود و تجسس در کار شخصی باشد غیر قانونی بوده و مجازات قانونی به دنبال دارد. پس اگر هدف نهایی شما از خرید ردیاب شنود دار، تجاوز به حریم خصوصی دیگران و استراق سمع نباشد. نباید دیگر نگران مجازات نصب ردیاب شنود دار باشید.

استفاده از ردیاب شنود دار؛ قانونی یا غیرقانونی؟!

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ در اصل ماده ۲ قانون جرایم رایانه‌ای می‌گوید: هر کس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند. به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

البته در این بین می توان به نکته ای نیز اشاره کرد. که تعدادی از شرکت های سازنده ردیاب ها، قابلیت شنود را با تائیدیه نهایی به دست متقاضی رسانده و دیگر شنود موجود در این دستگاه غیر قانونی محسوب نمی شود.
به این صورت که شنود دستگاه به صورت مخفی صورت نگرفته؛ در واقع توسط هندزفری و بلوتوث قابل استفاده می باشد و استفاده ی این گونه از ردیاب شنود دار قانونی محسوب میشود.

 منظور از ردیاب خودرو با قابلیت شنود چیست؟

در واقع عملکرد و قابلیت ردیاب خودرویی که دارای شنود می باشد، کاملا مشابه ردیاب ساده است و تنها تفاوت آن همان شنود می باشد.

این ردیاب ها نیز با کمک ماهواره ها و ایستگاه های زمینی قادر به تعیین دقیق موقعیت در هر شرایطی هستند. و تنها تفاوت ردیاب شنود دار با عادی در این است که می تواند صدای محیط اطرف را ضبط کند.

 قابلیت شنود فقط برای ردیاب های خودرو نیست. در برخی ردیاب های شخصی نیز استفاده میشود و قابلیت شنود مکالمات اطراف وجود دارد.

در نهایت در هنگام خرید ردیاب خودرو که ویژگی شنود را نیز به همراه داشته باشد. باید یک سری نکات را مورد توجه قرارداد مانند کیفیت ساخت، قیمت و کارایی و مهم ترین نکته کیفیت نرم افزاری و سخت افزاری این ردیاب ها می باشد. و با در نظر گرفتن این نکات بتوانید از میان مدل ها و برندهای متفاوت بهترین جی پی اس مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید.

جهت خرید ردیاب مناسب با نوع مدل خودرو و موتور سیکلت خود و هم چنین میزان بودجه، کافیست با کارشناسان ما در بخش فروش شرکت مهان اسمارت در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند و یا ار فروشگاه ما دیدن فرمایید.

برای استفاده از همه امکانات سایت به کوکی ها مجوز دهید.