ایمنی و امنیت

حسگر پنجره

یکی از مباحث مهم و جدید هوشمند سازی منازل ایمنی و امنیت خانه های هوشمند است .قبل از هوشمند سازی ساختمان ها امنیت ساختمان توسط دوربین ها و دزدگیر به همراه چشم های حساس به حرکت یا سنسورهای درب و پنجره تامین می شد.

این تجهیزات خود به خود در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی داشته اند و امکانات زیادی را برای کاربر فراهم کرده اند ولی خب چون به صورت یک سیستم یکپارچه نیستند. نمی توانند با دیگر تجهیزات منزل هماهنگ و لینک باشند. اما در سیستم خانه هوشمند سیستم امنیتی نه تنها به خودی خود بحث امنیت مکان را پوشش می دهد به دلیل اینکه با دیگر تجهیزات متصل هستند، می توانند ایمنی دوچندان را برای ساختمان فراهم کنند .

مثال :

در سیستم سنتی دزدگیر شما با فعال کردن دزدگیر سنسورهای حرکتی داخل منزل را فعال می کنید تا در صورت ورود سارق به منزل، دزدگیر به صدا درآید و به تلفن همراه شما اطلاع دهد اما در این حالت شما برای پیشگیری از سرقت کاری نمی توانید بکنید و در واقع فقط هنگام سرقت دزد را فراری میدهید.

 اما در سیستم هوشمند و نرم افزار هوشمند می توانید زمانی که در منزل حضور ندارید و مسافرت هستید، سناریو حضور در محل را اجرا کنید .با اجرای این سناریو اتفاقاتی در منزل صورت می پذیرد.

که تداعی می کند شخصی در منزل حضور دارد، مثلا برخی چراغ ها به صورت اتفاقی روشن و بعد از چند دقیقه خاموش می کند. پرده های سالن را روز باز و شب می بندد و حتی موزیکی را با صدای بلند پخش می کند، تا اگر سارقین ساختمان را تحت نظر قرار داده باشند.

با این اتفاقات مطمئن شوند که شخص یا اشخاص در منزل حضور دارند و قید سرقت از منزل شما را می زنند. این کار در واقع یک نوع پیشگیری از سرقت می باشد و باعث می شود فکر سرقت از منزل شما از سرشان بیرون برود .

 

 

 

 

hinava